• Deutsches Sprachdiplom (DSD I.)

•

Základná škola Za kasárňou ponúka v spolupráci s nemeckou inštitúciou Zentralstelle für das Auslandsschulwesen pre žiakov 8. a 9. ročníkov nemeckú jazykovú skúšku „Deutsches Sprachdiplom“ (DSD I):

•  Podpora vyučovania nemeckého jazyka od 1.ročníka.

• Vyučovanie prebieha aj s nemecky hovoriacim lektorom.

• DSD diplom umožňuje štúdium na nemeckých a rakúskych stredných školách.

• Certifikovaný doklad o jazykových znalostiach na úrovni B1.

• Skúška je bezplatná.

Bližšie informácie u vyučujúcich nemeckého jazyka.

Kompetencie

Trvanie

Časti

Čítanie s porozumením

70 minút

Rozpoznávanie súvislostí

Všeobecné porozumenie

Selektívne porozumenie

Podrobné porozumenie

Počúvanie s porozumením

50 minút

Rozhovory v bežných situáciách

Oznamy a hlásenia

Rádiové a televízne vysielanie, interview

Písomná komunikácia

75 minút

Súvislá reprodukcia textu

Ústna komunikácia

15 minút

Komunikačné schopnosti

Prezentácia

Každodenné životné situácie

25%

Nemecký jazykový Diplom KMK (Deutsches Sprachdiplom) prebieha pod záštitou organizácie ministerstiev kultúry a školstva Spolkovej republiky Nemecko - Stálou konferenciou ministerstva kultúry.

Ide o skúšku žiadanú na celom svete, ktorá prebieha v krajinách severnej pologule na jar a v krajinách južnej pologule na jeseň v presne zadaných termínoch a skúšobné zadania sú vypracované centrálne. Cieľom takéhoto projektu je: porovnateľnosť a rovnocennosť skúšok.
          Za kvalitu skúšok zodpovedá orgán Stálej konferencie ministerstva kultúry - Centrálny orgán pre Nemecký jazykový diplom. V jednotlivých krajinách sú za garantovanú kvalitu prípravy a priebehu skúšok zodpovední poradcovia tzv. Centrálneho úradu pre školy v zahraničí.

Nemecký jazykový diplom absolvuje ročne viac ako 70.000 uchádzačov z vyše 70 krajín sveta!

Aké sú výhody a možnosti uplatnenia certifikátov DSD?

Skúška DSD oprávňuje k štúdiu na škole v nemecky hovoriacich krajinách (nie je potrebné robiť zvlášť jazykovú skúšku z nemeckého jazyka).
          Certifikát je uznávaný aj v zahraničí ako doklad o študentových jazykových schopnostiach.
          Lepšie uplatnenie na trhu práce - v našom regióne pôsobia nemeckí zamestnávatelia a očakáva sa vstup ďalších investorov z nemecky hovoriaceho prostredia a vytvorenie ďalších pracovných miest.

Prečo sú skúšky zaujímavé pre deti a rodičov?

• skúšky pôsobia motivačne z hľadiska ďalšieho štúdia jazyka (certifikátom sú odmeňované všetky deti),
          • dôraz sa kladie na praktickú a užitočnú komunikáciu v jazyku,
          • buduje sa sebavedomie detí,
          • úspešné absolvovanie skúšky preukazuje dosiahnutú úroveň nemčiny podľa medzinárodne uznávaných štandardov a je užitočnou informáciou o jednotlivých jazykových zručnostiach dieťaťa,
          • deti získavajú skúsenosť, ktorá im pomôže pri skúškach vyššej náročnosti v budúcnosti.
          • testuje sa praktická znalosť nemčiny a overujú sa všetky štyri jazykové zručnosti – čítanie, počúvanie, písanie a ústny prejav. Hodnotí sa aj znalosť gramatiky a slovnej zásoby. Tieto znalosti sú overené na materiáloch, ktoré vychádzajú z každodenných životných situácií.

• Sociálne siete