• Cambridge PET B1

• Základná škola Za kasárňou ponúka v spolupráci s medzinárodnou školou Intrenational House Bratislava pre žiakov 8. a 9. ročníkov anglickú jazykovú skúšku „Cambridge English: Preliminary“ (PET):

• Podpora vyučovania anglického jazyka od 3.ročníka.
          • Vyučovanie prebieha aj s anglicky hovoriacim lektorom.
          • PET je medzinárodne uznávaný certifikát, ktorým si žiaci môžu zvýšiť svoje postavenie na trhu práce.
          • Certifikovaný doklad o jazykových znalostiach na úrovni B1.
          • Hodnotenie je formou písomnej správy, ktorá obsahuje výsledky z jednotlivých častí skúšky.
          • Skúška je spoplatnená.

Bližšie informácie u vyučujúcich anglického jazyka.

Časť

Trvanie

Počet častí/otázok

Obsah, počet slov

Váha v celkovom hodnotení

Reading and

Writing

1 hodina

30 minút

5 častí /
          35 otázok

3 časti /
          7 otázok

Porozumenie nápisom, brožúram, novinám a časopisom, ktoré sú písané jednoduchou formou.

Písanie:
          - transformácia viet, synonimické konštrukcie
          - napísať krátky odkaz, email, pohľadnicu 35-45 slov
          - napísanie listu alebo príbehu, 100 slov

Listening

okolo

36 minút

4 časti /

25 otázok

Porozumenie oznamom a rôznym dialógom a monológom z každodenného života.

Speaking

10-12 minút (pár kandidátov)

4 časti Hovorenie:
          - so skúšajúcim
          - s iným kandidátom
          - o sebe

Čo sú Cambridgeské skúšky?

Skúšky Cambridge English (cambridgeské skúšky) sú všeobecne považované za najhodnotnejšie jazykové skúšky na svete, a to najmä vďaka ich celosvetovej platnosti. Certifikáty, ktoré kandidáti získajú po úspešnom zložení cambridgeskej skúšky, hovoria o jazykovej kompetencii používateľa, pre ktorého angličtina nie je materinským jazykom.

Existujú viaceré typy cambridgeských skúšok. Všetky z nich sú štrukturované podľa CEFR (Common European Framework of Reference), teda Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. CEFR je dokument vypracovaný Radou Európy a predstavuje jednotný systém hodnotenia jazykových kompetencií. Taktiež určuje medzinárodný štandard na vypracovanie učebných osnov a štátnych či medzinárodných jazykových skúšok. Ak si kúpite učebnicu anglického jazyka, zvyčajne má na prednej alebo zadnej strane uvedené písmeno a číslo, napr. A2, B2 a pod. Týmto spôsobom sa označujú jednotlivé úrovne ovládania jazyka a každá z nich je aj definovaná.

Medzi najznámejšie cambridgeské skúšky, ktoré zaraďujeme do kategórie medzinárodných skúšok zo všeobecnej angličtiny, patria CPE (Certificate of Proficiency in English), CAE (Certificate in Advanced English), FCE (First Certificate in English), PET (Preliminary English Test) a KET (Key English Test).

Pre deti od 7 do 12 rokov sú určené skúšky Young Learners English (YLE) a študenti základných a stredných škôl sa môžu prihlásiť na skúšky FCE, PET alebo KET for Schools. Skúšky Young Learners English sa podľa veku a jazykových zručností delia na Starters, Movers a Flyers.

Aké sú výhody a možnosti uplatnenia certifikátov Cambridge English?

Skúšky Cambridge English akceptuje vyše 15 000 zamestnávateľov, univerzít a inštitúcií po celom svete. Sú teda medzinárodne uznávané a kandidátovi vo veľkej miere pomáhajú lepšie sa uplatniť na trhu práce, nakoľko anglický jazyk je v súčasnosti potrebný takmer v každej oblasti. Okrem toho sa štandard ovládania angličtiny neustále zvyšuje a kandidáti potrebujú preukázať svoje jazykové znalosti čoraz vierohodnejšie. A keďže certifikát získaný po úspešnom zložení cambridgeskej skúšky predstavuje v rukách kandidáta veľmi hodnotné jazykové vzdelanie, šance na získanie vysnívanej práce sú o nepoznanie vyššie. Cambridgeským certifikátom prikladajú zamestnávatelia veľkú váhu, preto máte po ich získaní oproti ostatným kandidátom veľkú výhodu.

Prečo sú skúšky zaujímavé pre deti a rodičov?

• skúšky pôsobia motivačne z hľadiska ďalšieho štúdia jazyka (certifikátom sú odmeňované všetky deti),
          • dôraz sa kladie na praktickú a užitočnú komunikáciu v jazyku,
          • buduje sa sebavedomie detí,
          • úspešné absolvovanie skúšky preukazuje dosiahnutú úroveň angličtiny podľa medzinárodne uznávaných štandardov a je užitočnou informáciou o jednotlivých jazykových zručnostiach dieťaťa,
          • deti získavajú skúsenosť, ktorá im pomôže pri skúškach vyššej náročnosti v budúcnosti.
          • skúška je určená primárne pre žiakov základných škôl, ktorých angličtina baví a chcú sa jej venovať i v budúcnosti,
          • testuje sa praktická znalosť angličtiny a overujú sa všetky štyri jazykové zručnosti – čítanie, počúvanie, písanie a ústny prejav. Hodnotí sa aj znalosť gramatiky a slovnej zásoby. Tieto znalosti sú overené na materiáloch, ktoré vychádzajú z každodenných životných situácií.

• Sociálne siete